Podsypové a voštinové systémy fermacell® vyrovnávajú výškové nerovnosti a zlepšujú akustiku stropov

Podsypové a voštinové systémy fermacell® vyrovnávajú výškové nerovnosti a zlepšujú akustiku stropov

21.7.2023
 
Suché podlahové systémy jsou u investorů i řemeslníků v posledních letech mimořádně oblíbené. Důvodů je celá řada, jedním z nich je i široká nabídka podsypů, kterými lze perfektně srovnat podklad, na který se podlahové prvky pokládají. Lídrem v oblasti suchých podlahových systémů je na českém trhu značka fermacell®, která má v nabídce kromě řady podsypů pro vyrovnání výškových rozdílů i voštinový systém fermacellTM, určený pro zlepšení kročejové i vzduchové neprůzvučnosti trámových stropů.
 
Nízke výškové rozdiely v rozsahu 0 až 20 mm môžu byť vyrovnané pomocou Samonivelačnej stierky fermacell®. Pomocou Vyrovnávacieho podsypu fermacell® je možné porovnať nerovnosti od 10 mm až do výšky 100 mm. Pre zlepšenie kročajovej aj vzduchovej nepriezvučnosti trámových stropov je určený špeciálny Voštinový systém fermacellTM (funguje ako priťaženie konštrukcie o 45 alebo 90 kg/m2), tvorený Podlahovou voštinou fermacellTM a Voštinovým zásypom fermacellTM.
 
Vyrovnávací podsyp fermacell™ je špeciálny sušený minerálny pórobetónový granulát, ktorého zvláštne fyzikálne vlastnosti umožňujú mnohostranné použitie. Ekonomicky s ním možno vytvárať efektívne konštrukcia so zvukovou a tepelnou izoláciou a protipožiarnou ochranou (podsyp je z granulátu triedy reakcie na oheň A1). Vďaka nepravidelnému povrchu sa zrná granulátu vzájomne zaklesnú a tak zaistia stabilitu podsypovej vrstvy. Vyrovnávací podsyp fermacell™ sa používa na vyrovnanie nerovnosti podláh pri rekonštrukciách aj v novostavbách. Vďaka nízkej hmotnosti je použitie výhodné v spojení s ľahkými stropmi (drevené stropy) pri zohľadnení statických aspektov. Pri zodpovedajúcich statických podmienkach je možné použiť Vyrovnávací podsyp fermacell™ aj ako zvukovú izoláciu v drevených trámových stropoch.
 
Na veľké výškové rozdiely je ideálny Rýchlotuhnúci podsyp fermacell™, s ktorým je možné vyrovnať výškové rozdiely od 10 mm až 2000 mm. Vďaka jeho pevnosti, odolnosti voči vode a nízkej hmotnosti je vhodný na použitie vo verejných budovách, školách alebo vlhkých oblastiach a môže byť spracovaný na trámových stropoch, klenbových stropoch a stropoch z oceľových nosníkov. Medzi jeho hlavné prednosti patrí malá sypná výška, nízka hmotnosť, vysoká pevnosť a široké spektrum aplikácií. Podsyp tvorí recyklovaný penový granulát a cementové spojivo. Penový granulát charakterizuje nízka hmotnosť a dobrá tepelná izolácia, cementové spojivo zaisťuje vysokú stabilitu a vylučuje zosadanie podsypu. Po aplikácii vznikne stabilná plocha, ktorá je pochôdzna po cca 12 hodinách. Rýchlotuhnúci podsyp fermacell™ má široké spektrum využitia – oblasti použitia sú 1 až 4 podľa STN EN 1991-1-1 (okrem iného obytné priestory, verejné budovy, školy atď.). Dá sa s ním vyrovnať podklad pri masívnych stropoch, pri stropoch z drevených trámov, klenbových stropov, trapézových stropoch a ďalšie. Je možné ho tvarovať na lokálne vyrovnanie veľkých nerovností alebo pri požiadavkách na extrémne vysoké bodové zaťaženie.
 
Podlahová voština fermacell™
Drevené trámové stropy vykazujú vzhľadom na nízku hmotnosť nedostatočný zvukový útlm (kročajovú izoláciu). Systémová Podlahová voština fermacell™ sa skladá z kartónovej podložky tzv. Podlahovej voštiny, do ktorej sa nasype voštinový zásyp, tvorený ťažkým kamenivom. Tak sa zvýši celková váha podlahovej konštrukcie, ktorá následne menej rezonuje. Striedaním objemovo ťažkých a ľahkých vrstiev v skladbe suchej podlahy sa dosiahnu najlepšie výsledky kročajového útlmu. Izolačný voštinový systém fermacell™ je vhodný na použitie na drevené trámové stropy ako v novostavbách, tak aj pri rekonštrukciách. V kombinácii s podhľadom zaveseným na Akustických profiloch fermacell™ dosahujú stropy vysoké akustické parametre, zodpovedajúce požiadavkám normy na bytové domy. Táto 60 mm resp. 90 mm vysoká konštrukcia podlahy s plošnou hmotnosťou cca 70 resp. 115 kg/m2 môže podľa vyhotovenia zlepšiť izolačné schopnosti až o 34 dB.
 
Novinkou v sortimente je čerpateľný Akustický podsyp fermacell™
Spoločnosť James Hardie rozšírila sortiment voštinového a podsypového izolačného systému fermacell™ o nový čerpateľný Akustický podsyp fermacell™. Jeho základom je Kameninové pojivo fermacell™, ktoré pružne viaže voštinový zásyp fermacell™ a zlepšuje tak zvukovú izoláciu najmä pri drevených trámových stropoch a stropoch z CLT. Namiešaný materiál je dopraviteľný pomocou pumpy na liate a betónové zmesi na podklad a je vhodný pre výšku podsypu od 10 mm do 200 mm. Do stavby sa navyše nedostáva žiadna dodatočná vlhkosť: Akustický podsyp fermacell™ je už po 12 hodinách pochôdzny a po 24 hodinách pripravený na pokládku ďalších vrstiev. Nasledujúci remeselníci tak môžu pokračovať v práci bez toho, aby museli brať do úvahy dlhú dobu schnutia. Prednosťou je aj jeho vysoká hmotnosť na meter štvorcový pri malej výške skladby (cca 45 kg/m² pri výške podsypu 30 mm) a variabilná výška podsypu od 10 do 200 mm. Akustický podsyp fermacell™ je bez silikónov a HBCD. Spoločnosť James Hardie predstavila túto produktovú novinku na tohtoročnom veľtrhu Bau v Mníchove.
 
Akustický podsyp fermacell™ ponúka jednoduché riešenie pre podlahové konštrukcie a pre spoločnosť James Hardie Europe predstavuje ideálne rozšírenie sortimentu voštinových a podsypových systémov fermacell®. Podlahári tak môžu pracovať s Voštinovým zásypom fermacell™ dvoma spôsobmi: buď ho budú jednoducho plniť do Podlahovej voštiny fermacell™ klasickým spôsobom ako doteraz, alebo ho po premiešaní s Kameninovým pojivom fermacell™ aplikujú ako Akustický podsyp fermacell™ vo forme pružne viazanej kameninovej. V tomto prípade nie je Podlahová voština fermacell™ nutná.
 
Spracovanie je mimoriadne jednoduché a zodpovedajúcim spôsobom rýchle: Kameninové pojivo fermacell™ sa najskôr dôkladne premieša so zodpovedajúcim množstvom voštinového zásypu fermacell™. Potom je možné materiál pumpovať priamo na suchý podklad a vyrovnať ho pomocou Sady sťahovacích lát fermacell™. Variabilná výška vie flexibilne vyriešiť požiadavky na akustiku (vzduchová a kročajová nepriezvučnosť). Akustický podsyp fermacell™ sa vďaka jeho vlastnostiam a ľahkému nanášaniu výborne uplatní pri väčších projektoch s podlahovou plochou nad 100 m2.
 
Podlahári ocenia aj praktické výhody tejto novinky. Akustický podsyp fermacell™ zakryje s výškou až 200 mm veľké nerovnosti vrátane inštalácií. Jeho objemová hmotnosť je rovnaká ako pri Voštinovom zásype fermacell™, ale vzhľadom na to, že odpadne práca s voštinou, prináša nový podsyp úspory v práci (odpadne napr. manipulácia s vrecami klasického Voštinového zásypu fermacell™), čase a financiách. Pri pohľadových CLT paneloch, kde vzhľadom na splnenie akustických požiadaviek nestačí 60 mm voštiny, je to ideálne riešenie, pretože vyššia vrstva znamená vyššiu hmotnosť a tým aj lepší akustický útlm.
 
Akustický podsyp fermacell™ z Voštinového zásypu fermacell™ a Kameninového pojiva fermacell™ je možné použiť v kombinácii s podlahovými prvkami fermacell® a fermacell® Powerpanel TE aj mnohými ďalšími podlahovými systémami na masívnych, drevených trámových a klenbových stropoch. Je vhodný aj pre vlhké priestory. Možno ho aplikovať pod podlahové prvky fermacell® v oblastiach použitia 1 až 4 (obytné oblasti, verejné budovy, školy atď.). Materiál je nehorľavý av závislosti od konštrukcie dosahuje klasifikácia požiarnej odolnosti do REI 60 / RE 120.
 
Viac informácií o suchých podlahových systémoch fermacell® nájdete na www.fermacell.sk.
 
Obrazová časť:
Podsypové a voštinové systémy fermacell® vyrovnávajú výškové nerovnosti a zlepšujú akustiku stropov
Podsypové a voštinové systémy fermacell® vyrovnávajú výškové nerovnosti a zlepšujú akustiku stropov
Nasypanie voštinového zásypu do pumpy

Nasypanie voštinového zásypu do pumpy

Pridanie pojiva

Pridanie pojiva

Spracovanie akustického podsypu pomocou sťahovacích lát

Spracovanie akustického podsypu pomocou sťahovacích lát

po 24 hodinách je možné pokladať podlahové prvky fermacell®

po 24 hodinách je možné pokladať podlahové prvky fermacell®

po 24 hodinách je možné pokladať podlahové prvky fermacell®


 


 
×

Novinka! Podlahové vykurovanie fermacell® Therm25

Predstavujeme Vám revolučnú novinku v oblasti podlahového vykurovania - systém teplovodného vykurovania fermacell® Therm25.
  • Frézovaná sadrovláknitá doska pre priame uloženie vykurovacej hadice
  • Nízka inštalačná výška - od 35 mm!
  • Pochôdze po 24 hodinách
  • Rýchly a jednoduchý systém
Zistiť viac o Therm25
×