Deň drevostavieb 2024. Tešíme sa na Vašu účasť!

fermacell® pomohol riešiť akustiku a požiarnu ochranu dreveného trámového stropu rekonštruovaného mlyna v obci Hrušky

fermacell® pomohol riešiť akustiku a požiarnu ochranu dreveného trámového stropu rekonštruovaného mlyna v obci Hrušky

11.8.2023
 
Citlivo zrekonštruovaný Mlyn Hrušky poskytuje príjemný priestor na ochutnávku vín, gastro večery, firemné akcie alebo svadby. Nachádza sa v obci Hrušky, neďaleko Břeclavi. Sadrovláknité dosky a podlahové dosky fermacell® tu pomohli riešiť akustickú a požiarnu skladbu stropov tretieho nadzemného podlažia.
 
Premenu bývalého mlyna navrhlo architektonické štúdio Pelčák a partner architekti, generálnym dodávateľom rekonštrukcie bola spoločnosť Drevospoj z Moravskej Novej Vsi, projekt spracoval Jan Pivec z projektového ateliéru Pivec Projekce s.r.o. z Brna.
 
Studio Pelčák a partner architekti citlivo zrekonštruovali chátrajúcu ruinu
Na svojich stránkach k projektu rekonštrukcie uviedli: „Stavbu strojného mlyna z konca 30. rokov tvoril plášť stavby, skladajúci sa z tehlovej neomietanej fasády a strechy – dreveného krovu, naposledy krytého vlnitým plechom. Tento plášť vo vnútri obsahoval mlynicu – prázdny priestor od podlahy po strechu, čiže cez tri bežné podlažia, do ktorých je formálne delená fasáda. V ňom bola tesárskou konštrukciou vystavaná technologická linka s mlecími valcami poháňaná elektromotormi. Nový mlyn však fungoval len pár rokov, pretože bol v roku 1948 mlynárskej rodine komunistami ukradnutý a prerobený na výrobňu krmiva pre hospodárske zvieratá JRD. Nakoniec bola aj táto činnosť ukončená a budova bez údržby a prevádzky chátrala, takže po zrútení komunistického režimu bola potomkom pôvodných majiteľov vrátená ako ruina.
 
Vnuk majiteľov započal v druhej dekáde nového storočia s revitalizáciou areálu mlyna
Najskôr z rozostavaného domu mlynárskej rodiny, ktorého dokončenie v 40. rokoch znemožnil komunistický puč, vybudoval penzión Villa Hrušky. A potom prišiel rad aj na vlastný mlyn. Bol premenený na bistro, vinotéku, kaviareň, priestory pre raňajky hosťov susedného penziónu, sálu pre sympóziá, kultúrne podujatia, školenia i vínne prehliadky a ochutnávky, reštauráciu s možnosťou prípravy haute cuisine, miesto stretávania miestnych i návštevníkov moravského Podlužia. Skrátka v stavbu s priestorom umožňujúcim a ponúkajúcim situácie a zážitky, ktoré okoliu chýbajú. Jej tehlová fasáda bola reštaurovaná a zakrytá novou strechou.
 
Pôvodné priestorové kontinuum vnútrajšku stavby pripomína jej terajší hlavný priestor s výškou dvoch podlaží
Veranda hľadí do záhrady a je spolu s kuchyňou a toaletami umiestnená v nízkej dvornej prístavbe so strešnou pobytovou terasou. V poslednom podlaží, od spodnej časti oddelenej novým dreveným trámovým stropom, sa nachádza priestranný prenajímateľný loft. Vonkajšie posedenie kryté pergolou ponúkajú „záhradky“ na oboch stranách domu – jedna orientovaná do oslnenej hlavnej ulice dediny, druhá do pokoja a tieňa záhrady. Materialita a forma rekonštruovanej stavby aj jej nových prvkov je konkrétna, tradičná, a napriek tomu alebo preto osobitá.“
 
David Švábenský, technicko-predajný konzultant spoločnosti James Hardie Europe pomáhal pri riešení akustickej a požiarnej ochrany stropu tretieho nadzemného podlažia: „Na novom trámovom strope sú položené ako záklop hobľované dosky z masívu. Tento viditeľný podhľad tvorí strop prvých dvoch nadzemných podlaží. Medzi záklopom a tromi krížom preloženými doskami fermacell 12,5 mm je ochranná vrstva z PVC fólie. Kročajovou izoláciou stropu sú drevovláknité podlahové dosky, na roznášaciu vrstvu sme použili podlahové prvky fermacell® 2 E 22, zložené z dvoch dosiek fermacell® hrúbky 12,5 mm. Vyrovnávacia vrstva je zo samonivelačnej stierky, nášľapná vrstva podlahy 3.NP je masívnych dubových kartáčovaných dosiek. Suchá konštrukcia stropu vyzerá pri pohľade zdola veľmi pekne, celý strop je navyše pomerne ľahký, a pritom zaisťuje dostatočnú akustickú izoláciu a požiarnu ochranu celého poschodia s prenajímateľným loftom. K úspešnej realizácii prispela aj spolupráca medzi nami, projektantom Ing. Pivcom a realizačnou firmou pána Kobzíka, ktorá stavia s našimi doskami kvalitné, pekné a konštrukčne dobre riešené drevostavby.“
 
Dřevospoj využil v úlohe generálneho dodávateľa stavby svoje dlhoročné skúsenosti s drevom a drevenými konštrukciami
„Činnosť našej firmy začala pred dvadsiatimi rokmi prenájmom priestorov starej Petrjánošovej píly v Moravskej Novej Vsi, kde sme obnovili jej zaniknutú prevádzku. Po piatich rokoch sme sa rozhodli odkúpiť časť areálu a zariadiť si vlastnú piliarsku výrobu. A k výrobe reziva sme potom pridali aj výrobu a montáž drevostavieb, odkiaľ poznáme aj sadrovláknité dosky a podlahové prvky fermacell®. Výstavbu drevostavieb vykonávame podľa individuálnych projektov s dôrazom na kvalitné prevedenie všetkých detailov, a aj vďaka fermacellu sa nám to darí, čo potvrdzujú aj spokojné reakcie našich zákazníkov. Pri riešení skladby stropu na novom trámovom strope Mlynu Hrušky v 3. NP sa pôvodne uvažovalo so sadrokartónovými doskami, ale nutnosť akusticky oddeliť a požiarne chrániť pobytové priestory tohto poschodia vytvorila príležitosť na uplatnenie prednosti sadrovláknitých dosiek fermacell®,“ hovorí František Kobzík zo spoločnosti Dřevospoj.
 
Jan Pivec v úlohe projektanta ocenil aj pri tejto rekonštrukcii servis a prístup zástupcu James Hardie Europe
PIVEC PROJEKCE je súkromný brnenský projektový ateliér zaoberajúci sa navrhovaním stavieb, ich projektmi a dozorom nad výstavbou. „Už dvadsať rokov sa zameriavame najmä na udržateľnosť stavieb, ich energetickú efektivitu, estetiku a harmóniu s prostredím. Pri výbere konkrétnych stavebných materiálov vychádzame z faktu, že na trhu je obrovské množstvo riešení a výrobkov a nemožno z nich vyberať len podľa technických parametrov. Pri každom projekte tak uplatňujeme aj ľudský prístup – teda rovinu medziľudských vzťahov a servis zo strany jednotlivých obchodných a technických zástupcov firiem. Pokiaľ sa nám materiál v projektoch ako bola rekonštrukcia Mlynu Hrušky osvedčí, a pri sadrovláknitých doskách fermacell® ako riešení akustickej a požiarnej ochrany tomu tak bolo, a podpora zo strany Davida Švábenského je po celú dobu spolupráce na vysokej úrovni, sme spokojní nielen my, ale v konečnej fáze aj investor,“ hovorí Ing. Jan Pivec.
 
Základné údaje
 
Objekt: Mlýn Hrušky, U zbrojnice 587, Hrušky,
Investor: Villa Hrušky s.r.o.
Architekti: Pelčák a partner architekti, Brno
Realizácia: Dřevospoj Moravská Nová Ves, František Kobzík
Projekt: Pivec Projekce Brno, Ing. Jan Pivec, Ing. Šárka Bílková
Použité materiály James Hardie Europe: sadrovláknité dosky fermacell® 12,5 mm, podlahové prvky fermacell®
 
Skladba podlahy v pobytových priestoroch v 3.NP
 
Nášľapná vrstva – masívne kartáčované dosky – dub, kontaktne lepené (PU lepidlo) - 15 mm
Vyrovnávacia vrstva – samonivelačná stierka + penetrácia - 4 mm
Roznášacia vrstva – sadrovláknité podlahové dosky (2x12,5 mm) (fermacell® 2 E 22) - 25 mm
Kročajová izolácia – podlahové dosky drevovláknité Pavatex Pavaboard - 60 mm
Sadrovláknitá doska (fermacell® 3 x 12,5 mm), krížom preložené - 37,5 mm
Ochranná vrstva – PVC (LDPE) fólia - 0,2 mm
Záklop – hobľované dosky z masívu (viditeľný podhľad) - 30 mm
Nosná konštrukcia stropu – podhľadové lepené BSH hranoly
 
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky
fermacell pomohl řešit akustiku a požární ochranu dřevěného trámového stropu rekonstruovaného mlýna v obci Hrušky

 
×

Těšíme sa na Vás na Dni drevostavieb 2024

12.03.2024   9:00 - 17:00
  • Výrobcovia stavebných materiálov a odborné organizácie pod jednou strechou
  • Výstavné stánky a prednášky po celý deň 
  • Zaujímavý hostia a aktuálne témy 
  • Inovácie a súčasné trendy 
  • Riešenia od základov po fasádu 
Program a prihláška tu
×