Modulárna prístavba nového Karvinskej hornickej nemocnice bola dokončená v decembri 2020. Stavba trojpodlažného objektu zo 77 vopred modifikovaných kontajnerov, ktorý je s hlavnou budovou nemocnice prepojený spojovacím krčkom na prízemí a druhom poschodí, trvala necelých päť mesiacov. Autorom projektu bol třinecký petit atelier s.r.o. a jeho tím profesionálov pod vedením konateľa Jana Beneša. Moduly dodávala KOMA MODULAR a vďaka svojim vlastnostiam sa v nich opäť uplatnili sadrovláknité dosky fermacell®. Karvinská hornická nemocnica je prvá v Českej republike, ktorá postavila nový pavilón modulárnym systémom.
Trojpodlažný objekt je s existujúcimi nemocničnými blokmi prepojený pomocou krčku. Na prízemí sú ambulancie a vyšetrovne, druhé a tretie poschodie je určené pre lôžkovú časť. Nechýba samozrejme ani výťah. Progresívny investor, ktorým je Karvinská hornická nemocnice a.s., sa rozhodol pre realizáciu nemocnice hlavne pre prednosti modulárnej výstavby, keď popri rýchlosti montáže bola určujúca aj minimalizácia obmedzenia stavebným ruchom a prachom, ktorý by nutne, za štandardnej mokrej výstavby, obťažoval existujúcu nemocničnú prevádzku. Vonkajší vzhľad budovy zvolili architekti v striedmej kombinácii bielej a šedej omietky, zvýrazňujúcej okenné otvory. Autorský tím petit atelier pod vedením Jana Beneša vytvoril vďaka kombinácii niekoľkých typov modulov spoločnosti KOMA prehľadnú dispozíciu, spĺňajúcu všetky požiadavky nemocničnej prevádzky.
Fermacell® a moduly KOMA
Vďaka svojim vlastnostiam sa sadrovláknité dosky fermacell® dlhodobo uplatňujú v širokom spektre modulov KOMA, a to ako na vnútorný povrch, tak aj pre skladby podláh. Dosky fermacell® charakterizuje vysoká pevnosť, požiarna odolnosť, akustická izolácia a mechanická odolnosť proti vonkajšiemu poškodeniu. Vďaka tomu s nimi KOMA MODULAR stavala nielen nový pavilón nemocnice v Karvinej, ale realizuje s nimi u nás aj v Európe škôlky, školy, hotely, ubytovne a ďalšie typy stavieb pre súkromných aj verejných investorov.
Modulárny systém výstavby ako prvá voľba
História nemocnice siaha do 50. rokov minulého storočia. Odvtedy do súčasnosti prešli modernizáciou všetky oddelenia vrátane operačných sál a vstupnej haly. V roku 2019 vznikla požiadavka na rozšírenie oddelenia ortopédie. Zohľadnenie všetkých faktorov klasickej výstavby predovšetkým s ohľadom na časovú náročnosť viedlo majiteľa nemocnice k úvahe o vhodnom alternatívnom prístupe. „Padlo rýchle rozhodnutie o nutnosti prístavby a tiež realizácia musela byť rovnako rýchla. Z médií som vedel, že existujú modulárne systémy na výstavbu a začal som svoje úvahy smerovať touto cestou,“ vysvetľuje majiteľ nemocnice Milan Canibal. „Keď mi začiatkom januára 2020 zavolal majiteľ nemocnice s tým, že chce tento rok pristavať a otvoriť ďalšie krídlo nemocnice, a pýtal sa ma na možnosť dostavby modulárnym systémom a mojej skúsenosti alebo povedomia o firme KOMA MODULAR, moje stanovisko bolo kladné a odporúčajúce,“ uvádza začiatok celého príbehu autor projektu prístavby Jan Beneš z petit atelier.
Celú budovu aj spojovacie krčky tvoria moduly KOMA
Zadaním investora bolo k existujúcim budovám nemocnice navrhnúť nový blok ortopédie, ktorý by zahŕňal ako lôžkovú časť vrátane izieb JIS, tak aj ordinácie lekárov. Prístavbu tvorí trojpodlažná budova prepojená s existujúcim objektom nemocnice na úrovni prízemia i tretieho nadzemného podlažia. V rámci hľadania optimálnej dispozície nakoniec autori použili dva dĺžkové moduly s dvoma rôznymi šírkami modulov, celkom teda štyri druhy buniek zostavených k sebe, kedy základným limitom bunky bolo funkčné usporiadanie typickej trojlôžkovej izby s vlastnou bezbariérovou kúpeľňou. Podobne ako celú budovu aj spojovacie krčky tvoria moduly. Tie v úrovni tretieho nadzemného podlažia podopierajú oceľové stĺpy a prievlaky.
Modulárna riešenie nepredstavovalo pri projektovaní žiadne obmedzenie
Základným predpokladom bezproblémovej prevádzky nemocnice je fungujúca dispozícia. Pri jej návrhu museli autori vziať do úvahy nielen funkčné väzby jednotlivých priestorov a s nimi spojené hygienické predpisy, ale aj estetické a funkčné požiadavky kladené na interiér užívateľov. Modulárne riešenie nepredstavovalo pri projektovaní žiadne obmedzenie, naopak vďaka kompozícii jednotlivých modulov vznikla jasná a prehľadná dispozícia, zjednodušujúca orientáciu predovšetkým pacientom.