V utorok 11. marca 2025 sa na pôde Technickej univerzity vo Zvolene konal už šiesty ročník konferencie a výstavy pre odbornú verejnosť s názvom „Deň drevostavieb", ktorej hlavným organizátorom bola spoločnosť James Hardie Europe. Návštevníci podujatia mali možnosť zoznámiť sa s najžiadanejšími témami o drevostavbách, vypočuť si množstvo prednášok či uvidieť praktické ukážky viacerých vystavovateľov. O úspechu podujatia svedči aj účasť takmer 300 odborníkov a viac ako 110 spoločností z oblasti drevostavieb.
Konferencia spojená s výstavou priniesla pohľad a skúsenosti praxe pri realizácii drevostavieb, ktoré aj na Slovensku zaznamenávajú stále vyššiu popularitu. Zahŕňala súbor prednášok, praktické ukážky a výstavu stavebných materiálov pre drevostavby. Prednášky zazneli na témy konštrukčných riešení – noviniek a inovácií v materiáloch a technológii drevostavieb z pohľadu stavebnej fyziky, energetickej efektívnosti a trvalo udržateľnej výstavby, ako aj na tému moderných fasádnych systémov, hybridných stavieb a nadstavieb, či certifikácie drevostavieb.
Poprední výrobcovia inovatívnych konštrukčných riešení drevostavieb tu mali možnosť predstaviť svoje výrobky v posterových a pultových prezentáciách. Podujatie bolo inšpiratívne aj pre študentov, Technickej univerzity vo Zvolene, budúcich profesionálov v tejto oblasti, ktorí mali na podujatie voľný vstup.
Oproti minulosti boli na konferencii pripravené viaceré novinky
Jednou z nich bola prednáška Ing. arch. Andreja Šveca z ateliéru Architekti Šercel Švec, ktorý predstavil realizácie, búrajúce klasické predstavy o drevostavbe. Inšpiratívne boli napríklad zapustené konštrukcie z CLT pod hranou terénu, vyššia svetlá výška priestoru než u klasických stavieb, vsadené veľké okenné otvory, extenzívna zeleň na strechách drevostavieb alebo exponovanie nosných drevených konštrukcií v interiéru aj exteriéru.
„Prezentácia Andreja Šveca bola inšpiratívna nielen pre účastníkov konferencie, ale aj pre nás ako organizátorov. Prístup ateliéru Šercel Švec k drevu ako živému materiálu ukázal, že drevostavby vedia naplniť predstavy investorov a architekti s nimi môžu ponúknuť aj neštandardné a inovatívne riešenia, ktoré posúvajú hranice drevostavieb. Už dnes premýšľame o budúcom ročníku a jednou z oblastí, na ktorú sa budeme chcieť zamerať, bude aj architektúra a jej možnosti v oblasti drevostavieb.“ povedala Ing. arch. Katarína Šmejkalová, technická a marketingová špecialistka James Hardie Europe.
Atraktivitu konferencie zvýraznila aj možnosť zdieľať skúsenosti, zaujímavá panelová diskusia či príležitosť klásť otázky počas celého dňa online
Práve takýto interaktívny prístup, spolu s možnosťou účastníkov vybrať si vopred témy prednášok, prispeli k tomu, že na konferencii sa zúčastnilo takmer tristo registrovaných účastníkov. Pozitívne ohlasy po skončení podujatia i reportáž v regionálnej televízii už len dokreslili veľký záujem a prestíž podujatia. V tejto súvislosti Dipl.Ing. (FH) Jaroslav Benák, technický riaditeľ James Hardie Europe uviedol: „Som rád, že problematika drevostavieb zaujala široké spektrum odborníkov, ktorí sa drevostavbám na Slovensku venujú. Veľký úspech tohto ročníku je pre nás záväzkom, aby sme aj naďalej podporovali popularitu drevostavieb a ponúkali riešenia, ktoré pomáhajú architektom, projektantom a realizačným firmám dodávať investorom rodinných a bytových domov, komerčných stavieb a stavieb občianskej vybavenosti kvalitné, komfortné, úsporné a udržateľné riešenia. Veď aj program konferencie ukázal, že ponuka certifikovaných materiálov a riešení vrátane technickej podpory je na rastúci záujem trhu pripravená.“
Hlavným organizátorom akcie bola spoločnosť James Hardie Europe, spoluorganizátorom Technická univerzita vo Zvolene. Konferencia sa konala pod záštitou Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského Praha, s.p. a Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky. Odborným garantom i prednášajúcim bol Jozef Štefko, vedúci Katedry drevených stavieb Drevárskej fakulty TUZVO. Mediálnymi partnermi boli portály archInfo.sk a asb.sk.