Materiály FERMACELL dokazujú svoje prednosti v dominante novej prístavnej štvrte v dánskom Aarhuse

Dlho očakávaná výšková budova Lighthouse* (Maják) v dánskom meste Aarhus sa po skoro 10 rokoch konečne stane skutočnosťou a fermacell bude pri tom! Najvyššia budova Dánska s výškou 110 metrov by mala byť dokončená v roku 2020 a na jej dokonalosti sa veľmi výrazne podieľajú aj sadrovláknité dosky fermacell.

Hlavnou myšlienkou projektu ako Lighthouse* bolo vytvoriť atraktívnu a všestrannú mestskú oblasť v prístave v Aarhuse. Aarhus [óʳhus] je druhé najväčšie mesto Dánska, má približne 300.000 obyvateľov a leží na východnom pobreží Jutského polostrova pri Århuskom zálive. Otvorenosť, živosť a rozmanitosť charakterizujú novú štvrť, ktorá je kombináciou výškovej budovy s malými skupinami terasových domov. Rezidenčnú časť tvorí 270 bytov a 30 terasových domov. Architektonická podoba vznikla vďaka úzkej spolupráci UNStudio z Amsterdamu, ateliéru 3XN Architects s centrálou v Kodani a odborníkov na mestské prostredie Gehl Architects z Kodane.

Na takto vysokú stavbu, akou je dominanta celej štvrti, je potrebná kombinácia ľahkých a súčasne pevných materiálov. Preto boli pre konštrukcie apartmánov vybrané sadrovláknité dosky fermacell s profilovanou TB hranou, ktoré spĺňajú najprísnejšie požiadavky na požiarnu odolnosť i ochranu životného prostredia. Dosky majú skvelé zvukovo izolačné vlastnosti, ich vysoké ekologické hodnoty boli potvrdené inštitútmi, ako sú Eco-Umweltinstitut v Kolíne či Inštitútom pre stavebnú biológiu v Rosenheime

výšková budova Lighthouse* - exteriér
výšková budova Lighthouse* - exteriér
výšková budova Lighthouse* - exteriér
výšková budova Lighthouse* - exteriér
výšková budova Lighthouse* - exteriér

Výrazný podiel na vzhľade novej štvrti má architektonický ateliér 3XN. Základným cieľom návrhu bolo poskytnúť všetkým domom prístup k slnku z juhu a ponúknuť pohľady von zo severu. Rezidenčné priestory nemajú odvrátenú zadnú časť, výrazne sa uplatňuje úloha fasád, ktorých charakteristické vzory sú založené na odraze svetla vo vode. Priestor je koncipovaný primárne pre peších a cyklistov a jeho výsledná podoba vychádza z územného plánu mesta Aarhus a odráža špecifiku oblasti, miestne poveternostné podmienky aj aktuálne spoločenské a kultúrne trendy.

Podoba novej prístavnej štvrti sa začala rodiť v roku 1997, kedy sa mestská rada v Aarhuse rozhodla premeniť bývalý kontajnerový prístav Nordhavn v prístave na novú atraktívnu oblasť, využívajúcu výhody blízkosti centra mesta a blízkej zátoky a lesa. Nové budovy ponúkajú výhľad na zátoku Aarhus Bay, celá štvrť je súčasne len kúsok od centra mesta. Projekt Lighthouse* je najnovšou časťou dlhodobého projektu, ktorého výstavba začala v roku 2008. Väčšina budov bude dokončená tento rok, celá výstavba by mala byť ukončená v roku 2021. Nová štvrť premenila starý prístav na novú obytnú, vzdelávaciu, obchodnú a rekreačnú oblasť. Tá okrem nových budov obsahuje aj prímorskú promenádu a sieť vodných kanálov. Dokončená štvrť má za cieľ udržať 10-12.000 obyvateľov a cca 10.000 pracovných miest v celej oblasti. Prístavná štvrť v Aarhuse je súčasťou rozsiahlych prímestských oblastí, ktoré tvoria takmer celá stará prístavná štvrť. Jedná sa o jeden z najväčších prístavných developerských projektov v Európe.

výšková budova Lighthouse* - interiér
výšková budova Lighthouse* - interiér
výšková budova Lighthouse* - interiér
výšková budova Lighthouse* - interiér
výšková budova Lighthouse* - terasy

Informácie o stavbe:

Klient: NorCap
Miesto: Aarhus, Dánsko
Veľkosť: 63.000 m²
Architektonický návrh: 3XN Architects v spolupráci s UNStudio a Gehl Architects
Stav prác: 1. etapa dokončená v roku 2012, predpoklad dokončenia 2. etapy v roku 2021
Typ objektov: bytové domy, priestory pre služby a vzdelávanie, kancelárie
Použité materiály fermacell: sadrovláknité dosky fermacell 12,5 mm s profilovanou TB hranou